2019-01-17

Fence-line-övervakning: bensen och mer därtill

Blog OPSIS Fence Line Monitoring Benzene And Beyond

Mätningar av luftkvaliteten på eller i närheten av industrianläggningar kallas ibland för "fence-line-mätning" (mätning ”längs stängslet”), i synnerhet om ambitionen är att utvärdera anläggningarnas bidrag till luftföroreningarna.

Övervakning ”längs stängslet” kan vara av stor betydelse och värdefullt i närheten av potentiellt luftförorenande industrier, så som olje- och gasraffinaderier, kemiska produktionsanläggningar och metallsmältverk. Ett OPSIS-system med öppen mätsträcka är perfekt lämpat för denna tillämpning eftersom det fångar upp de genomsnittliga koncentrationerna längs optiska mätsträckor och inte bara koncentrationer i provtagningspunkter som kanske inte avspeglar vad som händer på andra platser ”längs stängslet”.

Mätning med fence-line-system kan ha minst tre olika syften som kan uppfyllas med ett enda övervakningssystem:

  • Att fungera som ett larmsystem vid oavsiktliga utsläpp av luftföroreningar.
  • För att möjliggöra spårning av föroreningarna till utsläppskällorna för vidare åtgärder.
  • För att bedöma luftkvaliteten i allmänhet.

Drivkrafterna för övervakning kan vara direktiv från nationella miljömyndigheter, men det kan också vara på initiativ från lokala myndigheter eller industrin själv. I båda fallen är det övergripande syftet vanligtvis att skydda människors hälsa. Ett exempel på detta är en förordning som utfärdats av U.S. EPA och som kräver övervakning av bensen längs raffinaderiernas ytterkanter i USA.

Vilka föroreningar som ska övervakas beror på vilken typ av industri det rör sig om. När det gäller raffinaderier kan koncentrationerna av ett eller flera lätta kolväten vara av intresse. Ofta kan inte alla potentiellt existerande föroreningar övervakas, men det kan räcka bra med att välja ut en eller ett fåtal betydande föroreningar och låta dessa återspegla luftens allmänna status. Så är fallet i den amerikanska EPA:s regler om övervakning av luftföroreningar, där bensen har valts ut som den gas som ska undersökas. Det kan också finnas andra kolväten i luften men bensen anses var en god representant för dem alla.

Bensen kan vara intressant att övervaka inte bara i närheten av raffinaderier utan beroende på produktionsprocessen även i kemiska industrier i allmänhet. Här kan dock valet av övervakade föroreningar också vara helt annorlunda. Vid en anläggning för tillverkning av gödningsmedel bör det till exempel vara mer relevant att övervaka ammoniak (NH3) och eventuellt vätefluorid (HF). Runt metallsmältverk är det troligen svaveldioxid (SO2) eller kanske HF som är den prioriterade parametern att hålla koll på.

Merkostnaden för att även övervaka andra parametrar för luftkvalitet, som ozon och kvävedioxid, är dessutom är relativt liten. Det är därför som en fence-line-mätstation mycket väl också kan fungera för allmän övervakning av luftkvaliteten. Ett praktiskt pris att betala för att lägga till fler gasformiga ämnen att övervaka kan dock vara en möjlig fördröjning av svarstiden om koncentrationen av en specifik förorening plötsligt stiger. Tidskritiska system som avger larm vid förhöjda halter av en viss förorening bör därför endast övervaka denna förorening, eller möjligen bara ett fåtal prioriterade ämnen.

Genom att kombinera gasövervakningsutrustningen med meteorologiska data, inklusive vindhastighet och vindriktning, kan man göra djupgående studier av källorna till utsläpp av föroreningar. Det kan handla om att uppskatta utsläppsnivåerna från kända källor men det kan också användas för att upptäcka okända läckage i en produktionsprocess rör och ventiler. Resultaten kan därmed inte bara vara av miljöintresse utan även ha betydelse för produktionskvalitet och driftsekonomi.

Under årens lopp har OPSIS framgångsrikt levererat många system för fence-line-övervakning runt raffinaderier, gödningsmedelstillverkare, smältverk och andra typer av industrier. Systemen bidrar till att skydda de anställda på anläggningarna samt befolkningen och miljön runt anläggningarna. De ger också anläggningsoperatörerna tillgång till data som kan användas för att bedöma industrins miljöpåverkan samt för att fånga upp läckor och förbättra processeffektiviteten och kvaliteten på de producerade varorna.

Contact Bengt L OPSIS 720X480pxl

Författare

  • Bengt Löfstedt
  • OPSIS AB
Contact Bengt L OPSIS 720X480pxl

Författare

  • Bengt Löfstedt
  • OPSIS AB